SCHOOL UPDATES:
1.Registration is open for class XI Science, Commerce and Humanity streams. Interested students can collect the admission form from the school office / Chandan Nagar gate between 9.00am to 1.00pm. Last date to submit the form with the required documents is 25 May2019. Contact-9049376838/02027019046
logo

+91 020 27019046

principalafscn@gmail.com

9BRD

Chandan Nagar, Pune, Maharashtra

07:25 - 1:50

Monday to Saturday

logo

123 456 789

info@example.com

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

School Highlight

AISSE Class-X Results 2016-2017

class-x-1

class-X-2

 


AISSE Class-XII Results 2016-2017

class-XII-2

class-xii-1

 


 

ACHIEVEMENTS 2016 – 2017
No. Name of Student Class Events Award
1 11 Students IX to XII Command Level Sports Championship 2016 Inter Command Sports Meet 2016
2 2 Students IX and XI Command Level Sports Championship 2016 Basketball Captains (MC) for Inter Command Sports Meet
3 Trisha Shingote IX A National Level In Swimming (200 –  Mtrs Free Style). Qualified
4 Parth Brahmadand IV A Skating Appeared in the Guiness Book of Records
5 Sharjeet  Mukhiya IV A State Level Karate Competition. A Bronze Medal And Certificate
6 Shiddharth Jamdade III A Martial Art Championship Gold Medal
7 Piyush Potghan VI A Kick Boxing Championship Bronze Medal and Gold Medal
8 Tanishq Das IV B 8th Tska India Pune Karate Championship Silver Medal – Kata and Gold Medal –  Kumite
9 Abhishek Yadav X Cricket Selected in Indo Nepal Series of Under 18
10 Kanishq Chatterji II B Karate Championship Organized  By IIKC Gold Medal and  a Certificate
11 Arjun Namdeo UKG A Skateathlon and Wave Board Competition was Conducted by Maharashtra Mandal Sports and Education Complex Won  Silver Medal  and a Certificate.
12 Nishtha Shukla IX B Inter School Poetry Writing Competition on  Account of  National Science Day At IUCAA 2nd Price
13 Swati Acharya Elementary Drawing Exam Conducted By Maharashtra Government A Grade
14 Athrav Bhosale IV A Maharashtra State Karate Championship Bronze Medal
15 Omakar Bhagat V B Martial Art Championship Gold Medal
16 Riya Shinote V B Swimming ( Freestyle 100 and 50 m) Silver Medal
17 Mansi Dhangar IX Kata and Kumite (Maharashtra State Championship) Silver Medal

 

ACHIEVEMENTS 2017 – 2018
No. Name of Student Class Events Award
1 Shruti Gaikwad X Best NIE Student for the academic session 2016-17 Cash Price – Rs. 1000/-
2 Rogan Kumar VIII B Abacus Level – 7 First Price ( Trophy, Winning and Certificate)
3 Abhishek Yadav XI Cricket Best Wicket Keeper U-19  National Championship
4 12 Students IX to XI Command Level Sports Championship 2017 Selected for Inter Command Sports Meet 2017
5 Piyush Potaghan V B Kickboxing Championship Organized by Maharashtra Gold Medal
6 Rishabh Raj IX A Hindi Declamation ContestAFWWA (L) 11 BRD Regional (Nasik)

Delhi

  • First
  • First
  •  Second
7 Rishabh Raj IX A Will represent AFSCN 9 BRD at National Level Quiz Competition at Delhi  Appearing
8 Trisha Shingote X A Z.P. Swimming Competition Qualified for National Level
9 Kunal Panda, Shreya Meher, Sanskruti Dawale, R. Padmavati
XII, XII, X
Pune World Summit 2017 (Mun) Best Delegate High Commendation Verbal Commendation
10 Riddhi Lokhande VII Ncl Art & Science Drawing Competition Ncl Competition Winner in III position
11 Divyanshi Singh IX Ncl Art & Science Drawing Competition Ncl Competition Winner in IV position
12 Mrs. Gaytri Bodake Art and Craft Teacher Command Level Best Teacher Award Best Teacher under Co-scholastics ( Cash Award Rs. 6000/-)
13 Pushpita Jana IX CBSE Poster Making Competition Qualified for State Level
14 Dinesh Notla X Times of India Talent Hunt Competition(NIE) 11th Rank at Pune Regional
15 Maitree Meher VII MUN held by Symbiosis Best Delegate
16 Shaunak Panda IV International Taekwondo Championship Bronze Medal